سفارش تبلیغ
صبا ویژن

خواص گلابی | 500 خاصیت و فواید خوردن گلابی

نظر

30 بهترین خواص گلابی برای سلامتی و زیبایی 

در اینبخش با بهترین خواص گلابی آشنا میشویم. گلابی میوه ای پاییزی اسـت کـه دارای ویتامین های فراوانی از جمله ویتامین c می باشد. گلابی را می توان بـه صورت خام یا کمپوت شده مصرف کرد، البته شـما می توانید با تهیه آب گلابی نیز از خواص آن بهره مند شوید، پوست گلابی نیز منبع غنی از فیبر را در خود دارد. در ادامه خواص گلابی برای سلامتی و زیبایی را مرور می کنیم. با مجله پارس ناز همراه باشید.

 

خواص و ارزش غذایی میوه گلابی

گلابی بـه رنگ‌های سبز، زرد، قهوه‌ای و قرمز وجوددارد. این میوه سرشار از پتاسیم، ویتامین و موادمعدنی اسـت. گلابی رابه صورت کمپوت یا خام مصرف می کنند. دانه گلابی ممکن اسـت باعث بروز مشکلاتی برای برخی افراد شود از این رو بشما توصیه می کنیم، دانه گلابی را نخورید. بطور خلاصه می توان ارزش غذایی گلابی رابه شکل زیر بیان کرد:

 30 بهترین خواص گلابی برای سلامتی و زیبایی

= انرژی 242 کیلوژول «58 کیلوکالری»

= کربوهیدرات‌ها 15?46 گرم

= قندها 9?80 گرم

= فیبر 3?1 گرم

= چربی 0 گرم

= پروتئین 0?38 گرم.

 

گلابی حاوی مقادیر زیادی ویتامین از جمله ویتامین B و C اسـت. علاوه بر وجود ویتامین، آنتی اکسیدان و فیبر کافی موجود در گلابی باعث می شود کـه این میوه دارای خواص مفید برای سلامتی باشد. هم چنین گلابی دارای آب فراوان، بعنوان میوه تابستانی، باعث خنکی و شادابی بـه‌ویژه در کودکان میگردد. گلابی نیز بـه مانند سایر میوه‌ها تا حدودی می تواند بـه صورت فصلی عده ای از مشکلات رایج برای سلامتی را رفع کند.

 

خواص گلابی و مبارزه با رادیکال‌ های آزاد

گلابی دارای مقادیر زیادی ویتامین C و ویتامین K اسـت. هردو این مواد مغذی بعنوان عاملی برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد در بدن فعالیت دارند؛ بنابر این با خوردن گلابی خیالتان از بابت رادیکال‌های آزاد کـه مختل کننده عملکرد سلولی هستند، آسان باشد.

 

خواص گلابی در جلوگیری از یبوست

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ویتامین ث موجود در گلابی باعث التیام عملکرد روده‌ها، جلوگیری از التهاب ودر نهایت افزایش سرعت دفع شود. درکنار درمان یبوست با خواص گلابی مشاهده خواهید کرد کـه جذب مواد مغذی از ترکیب‌های غذایی مختلف درکنار مصرف گلابی افزایش پیدا خواهد کرد تا شـما سالم‌تر زندگی کنید.

 

خواص گلابی برای سلامتی قلب

گلابی بـه واسطه داشتن فیبر کافی در سلول‌های سازنده پوست خود، می تواند هضم غذا و میزان کلسترول موجود در بدن انسان را التیام ببخشد. کاهش میزان کلسترول مضر در بدن و افزایش کلسترول خوب، باعث پایین آمدن درصد احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی می شود. بر اساس برآوردها خوردن یک گلابی در طول روز خطر بروز سکته مغزی رابه میزان 50 درصد کاهش می دهد.

 

خواص گلابی در دوران بارداری

در مورد خواص گلابی باید این مورد را اضافه کرد کـه مصرف گلابی برای مادران باردار میتواند باعث افزایش سلامتی و هم چنین فواید دیگری برای نوزادان شود. مهم ترین عامل کـه خواص گلابی را برای مادران باردار با اهمیت کرده اسـت، وجود فولیک اسید در گلابی اسـت.

اسید فولیک برای مادر و هم چنین نوزاد بـه یک اندازه مهم و لازم اسـت. اگر مادر اسید فولیک کافی نداشته باشد دچار کم خونی خواهد شد و جنین ممکن اسـت با مشکلات سلامتی متولد شود. درکنار اسید فولیک، ویتامین‌های مختلف و هم چنین آنتی اکسیدان هایی کـه در گلابی وجود دارند بـه نوزاد و مادر برای رسیدن بـه سلامت کامل کمک خواهند کرد.

مطالب پزشکی

خواص گلابی برای مبارزه با سرطان

فیبر موجود در گلابی خواص دیگری از جمله ضد سرطانی بودن را در آن بـه وجود می‌آورد. بر اساس گزارش‌ها خوردن یک گلابی در روز می تواند از بروز سرطان سینه در زنان بالای 40 سال پیشگیری کند. این خواص گلابی برای تمام افراد موثر اسـت و بهمین دلیل باید آنرا در رژیم غذایی خود قرار دهیم.

 

خواص گلابی در بهبود تنفس

فصل گرم کـه شروع میشود اکثر کودکان و بزرگ‌سالان دچار مشکلات تنفسی می شوند. یکی از ساده ترین روش‌های درمان مشکل تنفسی و تنگی نفس، استفاده کردن از گلابی اسـت. بنابر این اگر در تابستان گلابی داشتید، از خوردن آن غافل نشوید چرا کـه یکی از مهم ترین خواص گلابی، درمان تنگی نفس اسـت.

هم چنین در عده ای از موارد مشکلات تنفسی شـما وابسته بـه مشکلاتی اسـت کـه در گلوی شـما خانه دارند. خوشبختانه یکیدیگر از خواص گلابی این اسـت کـه بـه میزان زیادی می تواند گلودرد را تسکین دهد. برای این کـه از این خواص گلابی بتوانید استفاده کنید، توصیه شده اسـت کـه آب گلابی رابه صورت منظم در طول روزهای گرم تابستان میل کنید.

 

خوردن گلابی باعث کنترل قند خون

یکی از خواص گلابی این اسـت کـه میتواند بر اساس مقدار شیرینی، درصد قند طبیعی متفاوتی در خود داشته باشد؛ اما این قند برای شـما نگرانی بـه دنبال نخواهد داشت. چرا کـه مقدار زیاد فیبر و درصد پایین گلیسیرین باعث کاهش جذب قند توسط سلول‌های بدن و دستگاه گوارش می شود. از این رو اسـت کـه شـما میتوانید با خیال آسوده گلابی بخورید و نگران افزایش قندخون خود نباشید.

گیاهان دارویی برای درمان افسردگی با بهترین داروهای گیاهی

خواص گلابی برای کودکان

مصرف گلابی برای کودکان از دیرباز مطرح بوده اسـت و مادران ازآن بعنوان کلیدی برای رسیدن بـه سلامتی فرزندان خود در دوران رشد استفاده می کنند. بر اساس مطالعات و هم چنین نتایج بـه دست آمده، گلابی دارای خاصیت ضد حساسیت و هم چنین میوه بدون اسیدیته بالا اسـت. بهمین دلیل مصرف کردن آن برای بیشتر کودکان بدون ضرر اسـت.

یکیدیگر از خواص گلابی کـه باعث شده اسـت بـه صورت مداوم برای مصرف بـه کودکان توصیه شود، زود هضم بودن آن اسـت. این میوه را می توان بـه اسانی پوست گرفت، گرم کرد و آن رابه شکل‌های مختلف مصرف نمود کـه این موارد باعث افزایش جذابیت میوه برای کودکان خواهد شد.

 

خواص گلابی برای تقویت سیستم ایمنی

با خوردن گلابی، سیستم ایمنی بدن خودرا تقویت کنید. بدن شـما بـه واسطه خوردن گلابی، مقادیر زیادی ویتامین C و آنتی اکسیدان دریافت میکند. این دو ترکیب بعنوان محافظان بدن عمل کرده و از بیماری‌های مختلف پیشگیری میکنند.

 

خواص گلابی برای تقویت استخوان‌ ها

استخوان‌های بدن انسان در اثر دریافت میزان کافی از کلسیم و هم چنین تعادل در اسیدیته بدن، تقویت می گردد. هردو این عوامل با خوردن میوه‌هایی بـه مانند گلابی کـه دارای مقادیر کافی از کلسیم با عناصر دخیل در جذب کلسیم، تأمین میگردد. گلابی، مقدار مناسبی بور در خود دارد. عنصر بور در بدن انسان، جذب کلسیم را افزایش میدهد. از طرفی خوردن گلابی بعنوان میوه، اسیدیته بدن را تنظیم میکند.

معجون شگفت انگیز ابوعلی سینا برای باز کردن رگهای قلب

خواص گلابی در بهبود گردش خون

برای این کـه شـما بدن سالم داشته باشید، باید سیستم گردش خون سالم‌تری داشته باشید. بهمین دلیل باید مواد مغذی را مصرف کنید کـه بتوانید ازآن برای افزایش سلامتی سیستم گردش خود استفاده کنید. یکی از همین مواد غذایی گلابی اسـت. خواص گلابی بـه عنوانی یک وازیدیلاتوری باعث خواهد شد تا جریان خون در عروق با سرعت بیشتری صورت گیرد.

هم چنین گلابی دارای مقدار زیادی آهن و مس اسـت. وجود این دو ماده معدنی کمک خواهد کرد تا گلبول‌های بدن شـما از کیفیت خوبی برخوردار شوند و میزان خون‌رسانی بـه اندام‌های مختلف نیز کیفیت بهتری پیدا کند. لذا استفاده کردن از خواص گلابی بـه مانند زدن چند هدف با یک تیر اسـت.

 

خواص گلابی برای افزایش سطح انرژی

قند موجود در میوه‌ها بـه سرعت جذب بدن می گردد و انرژی لازم را تأمین میکند. گُلابی نیز بعنوان یکی از میوه‌های سرشار از قند، باعث افزایش سریع سطح انرژی می گردد. اگر احساس ضعف میکنید کافی اسـت تکه‌ای گُلابی در دهان بگذارید.

 

خواص گلابی برای بهبود هضم غذا

پوست گُلابی، فیبر زیادی دارد. این فیبر عموماً غیر قابل هضم اسـت ودر روده بزرگ بعنوان تسهیل کننده جریان مواد غذایی ایفای نقش می کند. خوردن گلابی و میوه‌های دارای فیبر هضم غذا را در روده بزرگ التیام می‌بخشد و از بروز سفتی روده و یبوست پیشگیری می کند.

 

خواص گلابی برای درمان اسهال

خواص گلابی بـه واسطه داشتن ویتامین‌ها، املاح، آب کافی و هم چنین فیبر باعث خواهد شد کـه سیستم گوارشی بزرگ‌سالان زودتر خود رابه شرایط عادی نزدیک کند. هم چنین میزان آب و فیبر موجود باعث خواهد شد کـه عوامل آلوده کننده محیط سیستم گوارشی بـه سرعت ازبدن رفع و بدن بـه حالت عادی خود برگردد.

 

خواص گلابی برای کاهش فشار خون

همان‌ طور کـه اشاره شد، گُلابی چربی‌های مضر بدن را کاهش میدهد، از این رو، خطر انسداد رگ‌های خونی پایینتر می آید. خوردن منظم گـلابی بـه صورت فصلی، گلوتاتیون ترکیبی ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی قوی رابه بدن میرساند کـه وظیفه دیگر آن نظارت فشار خون اسـت.

 

خواص گلابی در درمان کم خونی

یکیدیگر از خواص گلابی دراین اسـت کـه میتواند باوجود آهن و مس فراوان در خود، باعث شود تولید گلبول‌های قرمز سرعت و هم چنین کیفیت بهتری پیدا کنند. مطمئناً وجود گلبول‌های قرمز بهتر نشانه‌ای از سلامت شـما و هم چنین کاهش کم خونی اسـت. از طرف دیگر مقدار مناسب ویتامین ث هم بـه این قضیه کمک زیادی خواهد کرد.

 

خواص گلابی برای کاهش التهاب

التهاب مفاصل یکی از دلایل بیماری آرتروز و رماتیسم اسـت. خوردن گـلابی بـه واسطه داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و ویتامین‌های خاص، باعث کاهش خطر بروز التهاب مفاصل میشود. بطور قطع نمی توان گفت با خوردن گُلابی شـما در حاشیه امن خواهید بود اما می توانید با مصرف میوه‌ها این حاشیه امنیت را برای خود گسترش دهید.

 

خواص گلابی افزایش متابولیسم بدن

 

گُلابی مقادیر کافی ویتامین C و فیبر دارد. این دو ترکیب در روده بزرگ بعنوان یک تسریع بخش جذب مواد مغذی عمل کرده و مواد لازم برای افزایش متابولیسم بدن را از طریق روده بزرگ بـه آن می رسانند. هم چنین با افزایش جذب موادمعدنی و مغذی بـه مانند آب، بدن شـما همیشه هیدراته خواهد بود. در فصل تابستان هیدراته بودن بدن، اهمیت بسیاری دارد.

 

خواص گلابی برای بهبود بینایی

با افزایش سن، قدرت تشخیص رنگ‌ها کاهش پیدا میکند. این اتفاق در اثر پیری سلول‌های بینایی و عصب‌های دریافت نور در چشم اتفاق می‌افتد؛ اما کسانی کـه بطور متناوب ویتامین C، A و آنتی اکسیدان‌های ضروری برای محافظت از سلول‌های بینایی را دریافت میکنند، در دسترس خطر کمتری هستند. خوشبختانه گُلابی نیز مقادیر کافی از مواد مغذی یاد شده را در خود دارد تا خیال شـما از سلامتی بینایتان جمع گردد.

 

خواص گلابی برای پوست و مو

گلابی، قند دیر جذب دارد و بـه واسطه آن، ورود مواد کربوهیدراتی بـه بدن کاهش پیدا می کند. با کاهش سرعت جذب فولیکول‌های پوست نیز تخریب کمتری خواهند داشت. از این رو پوست شـما شاداب‌تر و جوان‌تر خواهد ماند.

 

خواص گلابی کاهش چربی پوست

از آنجایی کـه گلابی دارای مقدار زیادی ویتامین ث اسـت می توان بـه سادگی متوجه شد کـه استفاده کردن از این میوه بـه صورت خارجی قادر خواهد بود غده و عوامل چرب کننده پوست را تعدیل و بـه حالت عادی برگرداند. از این رو توصیه شده اسـت کـه می توانید از ماسک گلابی برای التیام پوست‌های چرب استفاده کنید.

 

خواص گلابی درمان آکنه

بطور کلی، گُلابی برای پوست فایده دارد ودر حال حاضر ثابت شده کـه میتواند بطور طبیعی سلامت پوست را حفظ کند. این میوه هم چنین با توجه بـه میزان فراوان آنتی‌اکسیدان‌هایی کـه دارد، برای ترمیم سلول‌های پوستی کـه در اثر باکتری‌ها آسیب دیده‌اند بسیار مؤثر اسـت و میتواند بـه درمان آکنه کمک کند.

 

خواص گلابی حالت‌ دهی به مو

اگر مو های شـما هم بـه صورت ارثی وزوزی اسـت می توانید با مصرف کردن عصاره و خود میوه گلابی از خاصیت آن برای التیام حالت‌دهی بـه موهایتان استفاده کنید. بر اساس مشاهدات انجام شده روی خواص گلابی مشخص شده اسـت کـه موادمعدنی و ویتامین‌های موجود در گلابی بـه ریشه مو کمک خواهد کرد تا حالت‌دهی بـه مو التیام پیدا کند.

 

خواص گلابی التیام زخم

گُلابی غنی از ویتامین C اسـت کـه ماده‌ای ضروری در تولید کلاژن محسوب می شود و از آنجایی کـه گُلابی آنتی‌اکسیدان فراوانی هم دارد، با ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و التیام بازسازی سلول‌های جدید باعث بهبودی و تسریع فرایند التیام زخم می شود.

 

خواص گلابی در حفظ رطوبت لب

اگر لب‌های شـما در فصل گرم زود خشک میشود یا این کـه در مناطق خشک یا گرم ایران زندگی می کنید بشما توصیه می کنیم کـه از خواص گلابی برای مرطوب کردن لب‌های خودتان استفاده کنید. اسید اندک این میوه میتواند بـه مقدار زیادی رطوبت را در سلول‌های مختلف بدن از جمله لب حفظ کند، بـه این ترتیب، مشاهده خواهید کرد کـه با خوردن گلابی بـه مقدار زیادی استفاده کردن از کرم لب کاهش پیدا خواهد کرد.

 

خواص گلابی کاهش خشکی مو

خوردن گلابی، استفاده از عصاره آن در شامپو، ماسک گـلابی یا ترکیبات خانگی گـلابی روی مو، باعث افزایش میزان ویتامین‌های مفید برای داشتن موهایی با طراوت و حالت پذیرتر می شود. گُلابی دارای مقادیر زیادی آب اسـت کـه از خشکی مو و ریزش مو شـما پیشگیری می کند.

 

خواص گلابی برای افزایش درخشندگی مو

برای افزایش درخشش مو سر کافی اسـت عصاره‌ یک گـلابی تازه و رسیده، 2 قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب و آب رابا هم ترکیب کنید و یک ماسک طبیعی در خانه آماده کنید. با قرار دادن این ماسک بـه مدت یک شب روی مو های خود و تکرار چندباره آن در هفته شاهد شادابی و درخشش از دست رفته موهایتان خواهید بود.

 

راهنمای مصرف گلابی

گلابی سالم و خوب اسـت کـه قسمت فوقانی آن نه زیاد سفت و نه زیاد شل باشد. برای کسب خاطرجمعی از سلامت گلابی کافی اسـت کـه با انگشت قسمت فوقانی را کمی فشار دهید. گلابی‌هایی را بخرید کـه کمی کال باشند. گلابی میوه‌ای اسـت کـه در مجاورت دیگر میوه‌ها زودتر ازآن‌ها شروع بـه فساد میکند؛ بنابر این گلابی کال در یخچال بـه حالت رسیده‌تر تغییر میکند و دیرتر فاسد میگردد.

گلابی کـه دارای قسمت‌های قهوه‌ای روی پوست باشد هیچ مشکلی ندارد و این دانه‌های قهوه‌ای حاصل از زدگی و کرم‌ خوردگی نشانه‌ای از ارگانیک بودن آن اسـت. گلابی‌هایی کـه پوست آن‌ها کمی رو بـه قهوه‌ای یا سرخی می زند را انتخاب کنید و از برداشتن گلابی‌هایی کـه طلایی رنگ هستند، پرهیز کنید.

 


 

در ادامه خواص آب گلابی

 

آب گلابی با از بین بردن حداکثر میزان آب این میوه و بدون ترکیب شدن در مواد فیبر تشکیل می شود. در حالی‌کـه اینکار سبب افزایش غلظت مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌ها می شود، فیبر رژیمی کـه مورد نیاز را نیز از دست میدهید کـه با خوردن یک گلابی کامل بـه دست می آید.

 

ادعا میشود کـه آب گلابی دو یا سه شماره از این میوه میتواند مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و موادمعدنی را دریک وعده واحد برای بدن تامین کند. آب گلابی حاوی ویتامین ها، موادمعدنی و اجزای قدرتمندی نظیر ویتامین C، پتاسیم، مس، ویتامین K، ویتامین‌های مختلف گروه B، آنتوسایانین، فلاونول ها، فسفر، منیزیم، کلسیم، آهن و هم چنین ترکیبات مختلف پلی فنولی و آنتی اکسیدان‌ها اسـت.

 

فواید مصرف آب گلابی

مزایای اصلی ناشی از مصرف آب گلابی شامل موارد زیر می شوند:

= التیام جذب مواد مغذی

= تقویت سیستم ایمنی بدن

= کاهش فشار خون

= افزایش گردش خون

= پیشگیری از ابتلا بـه سرطان

= افزایش تراکم استخوان

= حمایت از سلامت سیستم عصبی

= کمک بـه توانایی‌های شناختی

= رفع التهابات بدن

 

تقویت سلامت قلب

طوح بالایی از پتاسیم موجود دراین میوه بدین معنی خواهد بود کـه سلامت قلب فرد مصرف کننده رابا کاهش فشار خون تضمین کند. فشار خون بالا زندگی ده‌ها میلیون نفر از مردم سراسر جهان را تحت تاثیر قرار میدهد، اما خاصیت باز کردن رگ ها و پتاسیم موجود در آن سبب تسکین فشار خون در عروق می شود کـه خطر ابتلا بـه بیماری قلبی عروقی رابه میزان قابل توجهی کاهش میدهد.

 

افزایش گردش خون

کمبود آهن در بدن می تواند احساس ضعف، کاهش توانایی شناختی، خستگی و ایجاد ناراحتی‌هایی در معده را در فرد ایجاد کند. این علائم و نشانه‌های کم خونی را میتوان از طریق مصرف آب گلابی درمان کرد، زیرا حاوی مقادیر قابل توجه آهن اسـت کـه سبب افزایش تولید گلبول قرمز در بدن می شود.

 

پیشگیری از ابتلا بـه پوکی استخوان

آب گلابی حاوی تعدادی از موادمعدنی از جمله کلسیم، فسفر، منیزیم و آهن می شودکه تمامی آن‌ها در افزایش تراکم موادمعدنی استخوان نقش دارند. مصرف منظم این آب میوه غنی ازمواد معدنی میتواند بـه پیشگیری از ابتلا بـه پوکی استخوان کمک کند و بـه سلامت استخوان ها و بدن کمک کند.

 

تنظیم سیستم عصبی

مس ماده معدنی اسـت کـه غالبا مورد توجه متخصصان تغذیه قرار می گیرد، اما با عملکرد سیستم عصبی ارتباط نزدیک و تنگاتنگی دارد، بـه این معنی کـه جریان ثابت مسبه شبکه ارتباطی در بدن فرد کمک میکند.

 

کاهش التهابات

مصرف این آب میوه در مقادیر متوسط و پیوسته ممکن اسـت بـه کاهش التهاب‌ها در بافت ها، مفاصل و عضلات کمک کند. این نوشیدنی محبوب برای قبل و هم چنین بعد از انجام تمرین‌های ورزشی بسیار مفید اسـت و بـه شُل شدن عضلات و ترمیم انها نیز کمک می کند.

 

تقویت سیستم ایمنی

ویتامین C موجود دراین میوه بـه تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می کند، اما با دوازده مورد از ترکیبات آنتی اکسیدان‌های متفاوت، آب گلابی حتی خواص فراتری از این موارد دارد.

گلابی غنی از فلاونول، کاتچین، epicatechins، بتاکاروتن، کوئرستین، ویتامین C و دیگر مواد مختلف فعال اسـت کـه سرعت خنثی کردن و از بین بردن رادیکال های آزاد را افزایش می دهدو با حمایت از سیستم ایمنی سبب کاهش استرس و التهاب در سراسر بدن شده ودر پیشگیری از بروز بیماری مزمن موثر عمل می کند.

 

از بین بردن اختلالات خون ریزی

ویتامین K یکیدیگر از مواد مغذی اسـت کـه عمموووما نادیده گرفته می شود، اما عامل لخته شدن در بدن محسوب می شود. در صورتی کـه کمبود ویتامین K. را دارید با نوشیدن آب میوه گلابی می توانید این ویتامین مورد نیاز بدن را تامین کنید، اگر بدن شـما نیز دائما دچار زخم‌های میشود ودر دسترس خطر برای خون ریزی بینی، هموروئید، قاعدگی سنگین و یا خون ریزی لثه قرار می گیرد نیز موثر و مفید اسـت.

 

عوارض جانبی آب گلابی

اکثر تاثیراتی کـه گلابی بر بدن دارد مثبت اسـت، اما عده ای از عوارض جانبی می تواند شامل: اختلالت معده، درصورت مصرف بیش از حد می تواند تاثیرات منفی بر دستگاه گوارش داشته باشد.

کبد، مشکل کبد مسئله ای اسـت کـه امروزه اکثر افراد ازآن رنج میبرند، مقادیر بالای فروکتوز در آن می تواند سبب تشدید این مشکل شود. در حقیقت در صورتی کـه بـه اندازه کافی مصرف شود، عملکرد کبد را التیام می بخشد اما مصرف بیش از حد آن می تواند باعث بروز اختلالاتی در کبد شود.